n w    w w w w


                                      
cytat_1                                                                                                                        
 

 

 

Herb Gminy Budziszewice

herb poprawionyW dniu 30 listopada 2017 roku Rada Gminy Budziszewice podjęła Uchwałę w sprawie ustanowienia herbu Gminy Budziszewice oraz zasad jego używania.


Herb należy opisywać następująco:

W polu złotym od podstawy ceglany mur obronny (czerwony) z jedną blankowaną wieżą nad nim i otwartym przejazdem bramnym, w którym widnieje sępie pióro czarne ze szponem złotym (żółtym). 

Symbolika herbu Gminy Budziszewice odnosi do tradycji założycieli i patronów ośrodka centralnego – Budziszewic i okolicznych wsi.

Widniejący w herbie gminy ceglany mur z blankowaną wieżą i otwartą bramą to uszczerbione godło herbu szlacheckiego Grzymała rodziny Budziszewskich, którzy byli założycielami Budziszewic i gdzie znajdowało się ich gniazdo rodowe. Symbolika muru z basztą (basztami) i bramą jest bogata. Powszechnie symbolizuje siłę, moc, majętność, bogactwo, niezależność, zdobycie miasta, grodu. W heraldyce municypalnej oznacza prawa miejskie, samorządność, długą i bogatą historię, zacność ośrodka.
Czarne skrzydło symbolizuje rodzinę Kopaczów, założycieli miasta Budziszewice i jego dobrodziejów w XV w. Skrzydło symbolizuje wolność, obronę, bystrość, protekcję, rozwój, powodzenie.

Więcej…
 


Wywiad z rówieśnikiem Niepodległej

      Każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że historię tworzą ludzie. Zastanawiając się nad tym przez chwilę widzimy obrazy osób nieprzeciętnych, charyzmatycznych, dokonujących nadzwyczajnych czynów, budzących podziw i uznanie. Widzimy tych, o których wszyscy mówią i pamiętają.
Mało kto w tym miejscu wspomni ludzi niepozornych, często milczących, nieliczących na sławę i medale. Ludzi, którzy przez swoje całe życie dokonywali rzeczy na pozór zwyczajnych, uważając je za swój obowiązek i powinność.
Żyjąc w pośpiechu, w pogoni za sukcesem i pieniądzem pamiętajmy jednak, że  historię tworzą nie tylko ludzie wielcy….
________________________________________

     Pamiętam jak przez mgłę kiedy w 1987 lub 1988 roku ogłoszono w mojej szkole konkurs na pracę wspominkową pod tytułem „Wywiad z rówieśnikiem Niepodległej". Boże, przecież to już ponad 20 lat... Nie pamiętam nawet tematu konkursu. Pamiętam ten „wywiad" z Nim.
Dziadek był od zawsze... Był kiedy jako sześciolatek przewróciłem się biegnąc i kalecząc kolana. Pojawił się ścierając mi, spracowaną ręką, łzy z brudnych policzków i głaszcząc po głowie wetknął mi w dłoń słynną pięciozłotową monetę „z rybakiem" mówiąc swoim ciepłym głosem:

- „Na chłopok, kup se ciostek".

Więcej…
 
Wspomnienie w 70 rocznicę aresztowania i śmierci Władysława Mistygacza -
nauczyciela, żołnierza, wielkiego patrioty.
 

 

 

MistygaczWładysław Mistygacz urodził się 21 marca 1913 r. w Ganie, gm. Praszka, pow. Wieluń. Był najmłodszym dzieckiem Józefa i Julianny z Kojów. Po ukończeniu szkoły powszechnej kontynuował naukę w Państwowym Seminarium Męskim w Rawiczu, gdzie otrzymał bardzo staranne wykształcenie pedagogiczne.
Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie w Rawiczu powstało na bazie działającego wcześniej seminarium kształtującego nauczycieli, przeniesionego do Rawicza przez władze niemieckie z Poznania. Wychowankowie zdobywali doświadczenie nauczycielskie ucząc dzieci pod okiem doświadczonych pedagogów w tzw. Szkole Ćwiczeń. Seminarium dbało o wykształcenie w swoich uczniach przede wszystkim punktualności, sumienności, obowiązkowości, wytrwałości, samodzielności i śmiałości w poczynaniach, honoru i uczciwości w stosunku do siebie i drugich, ofiarności dla siebie i państwa. Duży nacisk kładło się na czynną, a nie tylko słowną miłość kraju i swoich, na potrzebę rzetelnej pracy i ofiary dla dobra publicznego.

Więcej…
 

20_lat_mino

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2