n w    w w w w

PDF Drukuj
Bieszczadzkie uroki na wakacje

ksidz_2Kolejny już raz Parafia w Budziszewicach organizowała (przy wsparciu materialnym Gminy oraz innych sponsorów) wyjazd formacyjno – wypoczynkowy dla dzieci i młodzieży, który odbył sie w dniach od 29 czerwca do 5 lipca 2009 roku do Smerku w Bieszczadach. W powyższym wyjeździe uczestniczyło 43 dzieci i młodzieży pod opieką 5 wychowawców. W takcie kolonii nie tylko wypoczywaliśmy, ale także mogliśmy się wiele nauczyć. ksidz_1
Już w pierwszym dniu poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat powojennej historii naszej Ojczyzny.
Będąc w Komańczy siostra zakonna zwróciła nam uwagę na wielkie poświęcenie kardynała Stefana Wyszyńskiego dla Kościoła i dla naszej Ojczyzny. Był on wielkim człowiekiem, który bronił wartości chrześcijańskich i narodu polskiego. Patrząc na jego postawę możemy uczyć się poszanowania dla wartości chrześcijańskich oraz umiłowania naszej Ojczyzny. Wzięliśmy udział w Mszy św., w czasie której modliliśmy się rychłą beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Nasze wędrowanie po Bieszczadach rozpoczęliśmy od zdobycia Połoniny Caryńskiej (1297m. n.p.m.). Było ciężko, ale wszyscy zapomnieli o trudzie kiedy doszli na Połoninę. Jej piękno wszystkich urzekło. W czasie naszego wędrowania w kolejne dni zdobyliśmy także Smerek – 1222m. n.p.m. (był on widoczny z miejscowości Smerek w której mieszkaliśmy oraz przepiękną Połoninę Wetlińską na której znajduje się schronisko „Chatka Puchatka”(1228m. n.p.m.).
ksidz_4ksidz_5
Niemniej wspaniałą atrakcją okazała się rzeka Wetlinka, która przepływa przez miejscowość w której mieszkaliśmy. Dla kolonistów było to wspaniałe miejsce do kąpania oraz do budowy dwóch tam na tej rzece. Wspólna budowa tam była wspaniałą lekcją wspólnoty. Po kilku godzinach wspólnej budowy okazało się że wspólnymi siłami można dokonać wiele.Ogrom wrażeń pozostawił także dzień spędzony nad Soliną. Rozpoczęliśmy od rejsu statkiem po Solinie – podziwiając piękno przyrody, następnie był czas na kąpiel w Jeziorze Solińskim pod okiem wychowawców oraz na zwiedzanie tamy na Solinie.

ksidz_3
Będąc w Bieszczadach i podziwiając piękno przyrody ze szczytów które zdobyliśmy, postanowiliśmy podziwiać piękno przyrody z kolejki bieszczadzkiej.
W czasie naszego pobytu w Bieszczadach codziennie uczestniczyliśmy w Mszy św. rozważając Pismo św., ucząc się piosenek religijnych, które mówią o miłości Boga do nas. Wspaniałym przeżyciem było uczestnictwo w Mszy św. ze śpiewami i tańcami z Lednicy. Wieczorami były liczne zabawy, dyskoteki oraz ognisko z kiełbaskami. Przy ognisku śpiewaliśmy i wspólnie się bawiliśmy. Odbył się także konkurs na najsympatyczną kolonistkę i najsympatyczniejszego kolonistę. Każdy kolonista wziął udział w tym konkursie. Nie tylko należało podać imię i nazwisko, ale trzeba było wymienić cechy godne do naśladowania, które widzimy w tej osobie. Najsympatyczniejszym kolonistą został: Sławomir Woźniak a najsympatyczną kolonistką: Katarzyna Stępniarek i Patrycja Borowczyk – zdobywając taką samą ilość punktów.
ksidz_7
Ostatni dzień kolonii także przyniósł nam atrakcje. W drodze do domu zatrzymaliśmy się w Sanoku, gdzie zwiedziliśmy piękny Skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego. Zwiedziliśmy m.in.: Cerkiew greckokatolicką z Ropek (1801r.), Szkołę wiejską z Wydrnej (ok. 1880r.), Kościół rzymskokatolicki z Bączala Dolnego (1667r.), Plebanie rzymskokatolicką z Ropy (ok. 1865r.) i wiele innych obiektów. Zapraszam do wirtualnego spaceru po Skansenie: (www.wkraj.pl/index.php?page=vr&start=16546).
Podsumowując powyższy wyjazd kolonijny mogę stwierdzić, iż umożliwił on zdobycie wiedzy z historii oraz geografii Bieszczad, wzrosło zaangażowanie w budowę wspólnoty, nastąpiło także zacieśnienie przyjaźni, które od lat są budowane oraz młodsze dzieci nauczyły się samodzielności.O naszym wyjeździe można przeczytać w Gościu Niedzielnym z dnia 19 lipca 2009 nr 29/186. Zobacz i przeczytaj: http://goscniedzielny.wiara.pl/zalaczniki/2009/07/18/1247949443/1247949474.pdf (strona 3 artykułu)
Po podsumowaniu wyjazdu wakacyjnego – czas na przygotowania do wyjazdu na zimowisko, które odbędzie się w dniach 21-27 lutego 2010 roku. Nowym miejscem pobytu jest Zakopane – Ustup (www.zakopianka.eu/index.php).

Autor: Ksiądz Krzysztof Przybysz